Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy program budowy dróg

23 września 2015 | Ekonomia
Program wypełni luki w istniejącej sieci tras szybkiego ruchu
źródło: Rzeczpospolita
Program wypełni luki w istniejącej sieci tras szybkiego ruchu

Do 2025 roku powstanie 3900 km autostrad 
i dróg ekspresowych. Drogowcy się boją, że plan jest zbyt ambitny.

Adam Woźniak

Ruszyły inwestycje realizowane w ramach przyjętego przez rząd dwa tygodnie temu nowego Programu Budowy Dróg Krajowych (BPDK). We wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała z Budimeksem umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S17 pomiędzy obwodnicą Garwolina a granicą województw mazowieckiego i lubelskiego. Będą gotowe w połowie 2019 roku. Natomiast w ubiegłym tygodniu GDDKiA rozpisała przetargi na ok. 180 km ekspresówek, obejmujące trasy S6, S 7, S 17 oraz S19.

Cały program, założony na lata 2014–2023 z perspektywą do roku 2025, wart jest 107 mld zł. Zakłada powstanie imponującej jak na polskie warunki liczby 3900 km nowych dróg oraz 57 obwodnic. Ale drogowcy obawiają się problemów. – Program jest zbyt ambitny, a liczba zadań budzi obawę. W odczuciu branży jest ich zbyt dużo – mówi Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIGD).

Problemów jest zresztą więcej. Jednym z nich ma być duża liczba dróg (ok. 800 km), gdzie ma być zastosowana nawierzchnia betonowa. Wykonawcy – zdaniem OIGD – nie są do tego dostatecznie przygotowani. – Nawierzchnie bitumiczne są równie trwałe jak betonowe – twierdzi Andrzej Wyszyński, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament