W czasie inwentaryzacji biegły wypowie się w kwestii zapasów
ZASADY | Jednostki, które mają obowiązek poddać sprawozdanie badaniu, powinny pamiętać o udziale audytora w spisie. Zwłaszcza jeśli materiały są głównym składnikiem aktywów wykorzystywanym w produkcji i generowaniu przychodów.
Celem każdego badania sprawozdania finansowego jest przedstawienie interesariuszom pisemnej opinii biegłego rewidenta wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe jest prawidłowe oraz rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową jednostki.
Przykład
Zastrzeżenie w opinii do badania
Spółka akcyjna, której podstawową działalnością jest produkcja odlewów ze stali nierdzewnej, miała wyznaczony koniec roku obrotowego na 31 grudnia 2014 r. Ze względu na zmiany właścicielskie rada nadzorcza zbyt późno (29 kwietnia 2015 r.) wybrała biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego. W związku z tym, kierując się istotnością badania, biegły rewi- dent zdecydował się na umiesz- czenie zastrzeżenia w opinii do badania, argumentując swój osąd w następujący sposób:
„Nie obserwowaliśmy spisu z natury zapasów przeprowadzonego 31 grudnia 2014 r., których wartość wynosi 20,8 mln zł, tj. 17 proc. sumy bilansowej. Stosowany przez jednostkę sposób ewidencji zapasów nie umożliwia nam potwierdzenia stanu ilościowego produktów gotowych na dzień bilansowy za pomocą innych procedur aniżeli spis z natury".
W przedstawionej sytuacji biegły rewident nie tylko potwierdza istnienie zapasów, ale także to może stwierdzić prawidłowość wyceny. Jeżeli biegły nie ma możliwości uczestniczenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta