Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekord lewych odszkodowań

23 września 2015 | Ekonomia
Wartość i liczba WYkrytych wyłudzeń w ubezpieczeniach rośnie dynamicznie
źródło: Rzeczpospolita
Wartość i liczba WYkrytych wyłudzeń w ubezpieczeniach rośnie dynamicznie

Ubezpieczenia | Aż 160 mln zł próbowali zainkasować od ubezpieczycieli nieuczciwi klienci w ubiegłym roku. Jednak wykryte oszustwa to tylko wierzchołek góry lodowej.

Mateusz Pawlak

W 2014 r. zakłady ubezpieczeń wykryły łącznie niemal 10 tys. przestępstw dotyczących próby wyłudzenia odszkodowania lub świadczenia – wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). To rekordowy rok pod względem wyłudzeń w tej branży.

W ubezpieczeniach życiowych odnotowano ponad pół tysiąca takich zdarzeń o łącznej wartości ponad 10,3 mln zł. Rok wcześniej było to 386 oszustw na podobną kwotę. Skala zjawiska w tym sektorze nie powiększyła się więc znacząco. Średnia wartość wyłudzenia wśród tych polis wyniosła 19 tys. zł.

Lwią część przestępczości ubezpieczeniowej stanowiły jednak oszustwa w polisach majątkowych, gdzie wykryto aż 9,2 tys. prób wyłudzenia pieniędzy od zakładów.

To o 15 proc. więcej niż przed rokiem. Ich łączna wartość wyniosła ponad 151 mln zł, czyli aż o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Tu średnia kwota, jaką próbowano wyłudzić, wyniosła 16,6 tys zł.

Kreatywność bez granic

Różnorodność pomysłów na spowodowanie szkody, którą można zgłosić ubezpieczycielowi i ewentualnie uzyskać odszkodowanie, jest tak wielka, jak wielka jest pomysłowość Polaków. Przedstawiciele branży ubezpieczeniowej opowiadają o przypadkach obcinania palców u rąk lub nóg celem uzyskania odszkodowania. Zdarzają się nawet zgłoszenia fikcyjnej śmierci. W tym przypadku proceder...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament