Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępcy mają za nic wyroki sądów

23 września 2015 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Recydywiści nie boją się wymiaru sprawiedliwości. Nie potrafią też żyć na wolności, a powrotu do normalności nikt im nie ułatwia.

agata Łukaszewicz

W ostatnich dziesięciu latach liczba przestępstw w Polsce spadła z 500 do 300 tys. W tym samym czasie jednak wzrosła powrotność do przestępstwa z 60 do 110 tys. Każdego roku skazywanych jest ponad 400 tys. osób. Większość wyroków – ponad 50 proc. – zapada w zawieszeniu. W 2007 r. skazano 13 tys. recydywistów, a pięć lat później – ponad 19 tys. Zwiększyła się też liczba osób skazywanych ponownie za najcięższe przestępstwa, m.in. zabójstwa i gwałty.

Dlaczego recydywa rośnie w siłę?

– Nie działa system resocjalizacji, przestępcy nie boją się kary, źle działa kuratela –twierdzi prof. Brunon Hołyst, kryminolog.

– Polityka karna nie zdaje egzaminu. Kary w zawieszeniu demoralizują przestępców – dodaje dr Łukasz Kosiński z Uniwersytetu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament