Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy inwestor przeholuje ze zmianami podczas przebudowy

23 września 2015 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Wstawienie stolarki PCV i położenie styropianu na budynku nie zawsze jest legalne. Na terenach wpisanych do rejestru zabytków trzeba mieć na to zgodę konserwatora, nawet gdy budynek ma tylko kilka lat.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał właścicielowi budynku po byłej piekarni doprowadzenie go do stanu poprzedniego. Okazało się bowiem, że właściciel nieruchomości chciał ją przebudować na sklep spożywczy. Wprawdzie wystąpił o pozwolenie na budowę i je otrzymał, ale w trakcie prac adaptacyjnych okazało się, że dopuścił się wielu odstępstw od projektu budowlanego. Zapomniał też, że budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej.

Jakie naruszenia

Zdaniem powiatowego nadzoru przedsiębiorca wykonał prace zewnętrzne, których nie obejmował zatwierdzony projekt budowlany. Mianowicie ocieplił ściany płytami styropianowymi, wymienił stolarkę okienną i drzwiową, zmieniając przy okazji wymiary części otworów.

Z tego powodu organ uznał, że inwestor dopuścił się wprowadzenia istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego z art. 36a ust. 1 w związku z ust. 5 prawa budowlanego.

Zgodnie z tym przepisem istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu ma miejsce, gdy dochodzi do zmiany:

- zagospodarowania działki lub terenu,

- charakterystycznych parametrów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament