Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sieroty po Palikocie muszą ułożyć sobie życie na nowo

23 września 2015 | Rzecz o polityce | Marcin Pieńkowski
Anna Grodzka (z lewej) i Andrzej Rozenek (z prawej) byli czołowymi politykami Ruchu Palikota. Szanse na zdobycie mandatu ma już tylko Janusz Palikot
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Anna Grodzka (z lewej) i Andrzej Rozenek (z prawej) byli czołowymi politykami Ruchu Palikota. Szanse na zdobycie mandatu ma już tylko Janusz Palikot

Cztery lata temu triumfowali, dziś ledwie garstka liczy na reelekcję

Po wyborach parlamentarnych w 2011 r. triumfowała nie tylko PO, ale także Janusz Palikot. Kontrowersyjny polityk na rok przed elekcją odszedł z partii rządzącej, zrzekł się mandatu i rozpoczął budowę nowej formacji – Ruchu Palikota. I choć początkowo niemal nikt w jego projekt nie wierzył, Palikot dopiął swego.

Na kampanię wydał kilka milionów złotych; by ją sfinansować, sprzedał nawet prywatny samolot. Objechał niemal cały kraj i przekonał do siebie wyborców. Jego formacja z wynikiem 10 proc. zajęła trzecie miejsce, za politycznymi gigantami PO i PiS.

Klęska za klęską

Ten sukces pozwolił Palikotowi wprowadzić do Sejmu 40 posłów. W większości byli to polityczni debiutanci, bez wcześniejszych związków z tworzeniem prawa czy choćby pracą w samorządzie. Przeciwnicy Palikota wskazywali, że to osoby znikąd, bez doświadczenia. Ich lider zapewniał jednak, że jego towarzysze wniosą do Sejmu nową jakość.

– To ludzie nowocześni i wierni zasadom. To jest lud Palikota. Polska ich jeszcze nie zna. Ale wkrótce pozna – zachwalał swoich posłów były polityk PO.

Szybko okazało się jednak, że ci, którzy mieli być tak wierni zasadom, nie byli wierni nawet swojemu liderowi. Pierwszy, niecałe półtora roku po objęciu mandatu, Ruch Palikota opuścił poseł Adam Kępiński. Przeszedł do SLD. Kilka miesięcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament