Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet plaster nie może dyskryminować

23 września 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe
Anna Nowacka-Isaksson

Szwecja przyjmuje najwięcej imigrantów w UE per capita i najwięcej po Niemczech w ogólnym rozrachunku. Po latach wielkodusznego ich podejmowania szwedzcy dziennikarze zaczęli zadawać sobie po raz pierwszy pytanie, dlaczego ten kraj jest atrakcyjny dla uchodźców.

Tylko w jednym tygodniu września o azyl ubiegało się 6400 uchodźców i gdyby takie tempo się utrzymało, mogłoby tu przybyć w tym roku ćwierć miliona azylantów z Syrii, Erytrei, Afganistanu, Somalii, bezpaństwowców oraz Iraku. W ubiegłym roku o azyl wystąpiło ponad 81 tys. osób.

Migranci licznie tu napływają, ponieważ postrzegają Szwecję jako kraj praworządny i hojny dla obcych przybyszów. 77 procent wniosków o nadanie statusu uchodźcy rozpatruje się pozytywnie. Obywatel, któremu Urząd Migracyjny odmówi nadania statusu azylanta, może odwoływać się od decyzji do Sądu Migracyjnego. Jeżeli ten też nie przyzna azylu, istnieje jeszcze jedna instancja, trzeba mieć jednak zgodę na apelację. Ten podejmuje też tylko sprawy ważne jurydycznie. Imigrant, któremu azylu nie przyznano, powinien się szykować do opuszczenia kraju. Część jednak z nich wybiera inną drogę i ukrywa się, by znów po około...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament