Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy trzeba zwrócić ulgę na zakup kasy

23 września 2015 | Ekspert księgowego | Grzegorz Gębka
Grzegorz Gębka
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Gębka

Taksówkarz musi oddać kwotę odliczoną przy nabyciu urządzenia fiskalnego nawet wtedy, gdy wyposażone w nie auto padnie łupem złodziei. Dla skarbówki nie ma znaczenia, że przedsiębiorca nie miał wpływu na ten incydent.

Obowiązujące od początku 2015 roku przepisy sprawiły, że wielu przedsiębiorców (w tym lekarze i prawnicy) musiało wyposażyć się w kasy rejestrujące. Większość z nich z pewnością skorzystała z ulgi przysługującej w związku z zakupem tego urządzenia. Jednak w pewnych okolicznościach może wystąpić obowiązek zwrotu ulgi.

Nowy obowiązek

Podatnicy sprzedający towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym co do zasady muszą używać kas rejestrujących do ewidencjonowania sprzedaży. Obowiązek ten wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Przykład

Pan Roman w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi serwis i naprawę kserokopiarek. Obsługuje wyłącznie podmioty gospodarcze. W związku z tym nie musi prowadzić ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej.

Przepisy rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT określają warunki, w których podatnicy mogą jednak korzystać ze zwolnienia od obowiązku instalacji kasy. Reguły obowiązujące w tym zakresie od 1 stycznia 2015 r. zostały zdecydowanie zaostrzone, co skutkowało koniecznością instalacji tych urządzeń m.in. przez prawników, lekarzy, fryzjerów, kosmetyczki oraz mechaników samochodowych.

Przykład

Pani Joanna prowadzi zakład

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament