Kiedy trzeba zwrócić ulgę na zakup kasy
Taksówkarz musi oddać kwotę odliczoną przy nabyciu urządzenia fiskalnego nawet wtedy, gdy wyposażone w nie auto padnie łupem złodziei. Dla skarbówki nie ma znaczenia, że przedsiębiorca nie miał wpływu na ten incydent.
Obowiązujące od początku 2015 roku przepisy sprawiły, że wielu przedsiębiorców (w tym lekarze i prawnicy) musiało wyposażyć się w kasy rejestrujące. Większość z nich z pewnością skorzystała z ulgi przysługującej w związku z zakupem tego urządzenia. Jednak w pewnych okolicznościach może wystąpić obowiązek zwrotu ulgi.
Nowy obowiązek
Podatnicy sprzedający towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym co do zasady muszą używać kas rejestrujących do ewidencjonowania sprzedaży. Obowiązek ten wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.
Przykład
Pan Roman w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi serwis i naprawę kserokopiarek. Obsługuje wyłącznie podmioty gospodarcze. W związku z tym nie musi prowadzić ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej.
Przepisy rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT określają warunki, w których podatnicy mogą jednak korzystać ze zwolnienia od obowiązku instalacji kasy. Reguły obowiązujące w tym zakresie od 1 stycznia 2015 r. zostały zdecydowanie zaostrzone, co skutkowało koniecznością instalacji tych urządzeń m.in. przez prawników, lekarzy, fryzjerów, kosmetyczki oraz mechaników samochodowych.
Przykład
Pani Joanna prowadzi zakład
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta