Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mały wkład, duży problem

23 września 2015 | Rzecz o prawie | Aleksandra Sewerynik
Aleksandra Sewerynik
źródło: Rzeczpospolita
Aleksandra Sewerynik

Współczesne utwory muzyczne często powstają jako efekt wspólnej pracy kilku osób. Jedna przynosi melodię i szkic harmonii, druga dodaje partię swojego instrumentu, trzecia oryginalną solówkę. W efekcie powstaje utwór współautorski.

Z mojej praktyki wynika, że to sytuacja dosyć częsta i bardzo problematyczna, ponieważ pociąga za sobą istotne konsekwencje w sferze prawa autorskiego do takiego utworu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: pr. aut.) „współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie". Artykuł 9 ust. 3 pr. aut. stanowi zaś, że „do wykonywania prawa autorskiego do całości utworu potrzebna jest zgoda wszystkich współtwórców". Przy czym, co ważne, nie ma tutaj znaczenia wielkość udziału danego autora.

Zgodnie z ustawą domniemywa się, że udziały w autorskim prawie majątkowym są równe. Współtwórcy mogą jednak inaczej podzielić między siebie to prawo, najlepiej biorąc pod uwagę wkład pracy twórczej danej osoby. Nawet jednak udział w wysokości 5 proc. uprawnia twórcę, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament