Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektóre ceny wzrosną przez suszę

23 września 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa

Pedro Pereira da Silva | Biedronka dalej szybko się rozwija, ale wojny cenowe są dla branży coraz większym ciężarem. Sytuacja musi się zmienić, także z powodu utrzymującej się deflacji – zapowiada country manager Jeronimo Martins w Polsce.

Rz: Kiedy można oczekiwać końca deflacji w Polsce?

Według wszelkich prognoz koniec deflacji jest spodziewany pod koniec bieżącego roku, natomiast obecnie nic nie jest pewne. Niedawna sytuacja makroekonomiczna w Chinach może uruchomić dodatkowe czynniki, które pośrednio lub bezpośrednio mogą wydłużyć okres deflacji. Równolegle mamy również do czynienia z lokalnymi uwarunkowaniami – mam tu na myśli głównie suszę.

Jest niemal pewne, że niższe i słabsze jakościowo zbiory przełożą się na wyższe ceny, przynajmniej w niektórych kategoriach, takich jak owoce, warzywa i płatki zbożowe. Ceny żywności mają kluczowe znaczenie dla wartości ogólnego wskaźnika wzrostu cen w Polsce, więc wszyscy obserwujemy z uwagą ich ewolucję. Za wcześnie jednak, aby prognozować, z jakim trendem będziemy kończyli bieżący rok. Jak dotąd nie obserwujemy wzrostu cen, lecz nie wiemy, jak będą się kształtowały w kolejnych miesiącach.

Może z tego powodu zakończą się wojny cenowe, bolesne dla wszystkich detalistów?

Rynek jest bardzo konkurencyjny, a aktualna sytuacja w branży detalicznej odbiega od normalności. Żadne przedsiębiorstwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament