Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy prawo do zapłaty zaliczki uproszczonej przysługuje po przekształceniu

23 września 2015 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

PRZYWILEJE | Osoba fizyczna, która zmieni formę prowadzonej działalności na spółkę z o.o., nie może opłacać miesięcznego podatku w wysokości 1/12 zobowiązania z zeznań CIT-8 za poprzednie lata. Nie składała bowiem takich deklaracji.

- Od 1 lutego 2008 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą PHU Jan Kowalski. W tej formie będę ją prowadzić do 30 września 2015 r. 1 października 2015 r. firma zostanie przekształcona w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 5841 58413 kodeksu spółek handlowych i będzie występować pod firmą PHU Jan Kowalski sp. z o.o. Rokiem podatkowym powstałej w wyniku przekształcenia spółki będzie rok kalendarzowy. Pierwszy rok podatkowy będzie trwał od 1 października do 31 grudnia 2015 r. Czy w roku 2016 r. moja spółka będzie mogła wybrać uproszczone zaliczki na CIT? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą), (art. 551 § 5 kodeksu spółek handlowych, dalej: k.s.h.).

Przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny (np. urząd gminy) z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 5841 § 1 k.s.h.).

Sukcesja uniwersalna...

Spółce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament