Korzystny system wspólnych rozliczeń to nie pożyczka
Odsetki wynikające z umowy cash poolingu nie powinny podlegać restrykcjom wynikającym z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji.
Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej. Przystąpiła do wewnątrzgrupowego programu scentralizowanego zarządzania płynnością finansową, adresowanego do polskich spółek grupy. Ma on na celu koordynację i optymalizację wykorzystania nadwyżek finansowych generowanych przez uczestników oraz zaspokajanie ich potrzeb finansowych związanych z przepływem środków pieniężnych. Struktura ta ma formułę rzeczywistego cash poolingu, tj. przewiduje rzeczywiste transfery środków pomiędzy rachunkami bankowymi uczestników oraz rachunkiem rozliczeniowym tego uczestnika, który będzie zarządzać środkami.
Firma chciała potwierdzenia, że odsetki wypłacane w związku z uczestnictwem w systemie cash poolingu rzeczywistego od 1 stycznia 2015 r. nie będą podlegały ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, niezależnie od tego, że instytucja świadcząca usługi finansowe na rzecz grupy (podmiot zarządzający i agent rozliczeniowy) oraz część uczestników spełnia przesłanki uznania ich względem niej za tzw. kwalifikowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta