Jak wyceniać przeterminowane zobowiązania
Jeśli wierzyciel upomniał się o dodatkowe opłaty za opóźnienie w spłacie faktury, to trzeba je wykazać w księgach. Dłużnik sam nalicza odsetki tylko wtedy, gdy uzna, że są to istotne wartości.
- Posiadamy niezapłacone zobowiązania wobec kontrahenta, których termin płatności już minął. Czy na dzień bilansowy zobowiązanie to powinno zostać powiększone o odsetki za zwłokę? Jak należy wykazać te odsetki w bilansie? – pyta czytelnik.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) zobowiązania to wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. Na dzień powstania zobowiązania ujmuje się je w księgach według wartości nominalnej, czyli według wartości określonej przy ich powstaniu. Taką wartością jest np. kwota brutto faktury.
Kwota wymagająca zapłaty
Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 8 uor zobowiązania wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w kwocie wymagającej zapłaty, czyli wraz z należnymi kontrahentowi odsetkami w przypadku przekroczenia terminu płatności. Odsetki zalicza się do kosztów finansowych. Odsetki za zwłokę są ujmowane na podstawie noty odsetkowej wystawionej przez wierzyciela,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta