Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile zostało weksla w wekslu

23 września 2015 | Rzecz o prawie | Agnieszka Lisak
źródło: materiały prasowe

Nie chce mi się wierzyć, że uczciwego nabywcę nie interesuje, kim jest dłużnik i czy są szanse na odzyskanie pieniędzy zainwestowanych w weksel – powątpiewa prawnik.

Prawo wekslowe jest jedną z nielicznych ustaw, które wywodzą się jeszcze z dwudziestolecia międzywojennego. A wiele jego rozwiązań ma tak naprawdę XIX- -wieczną genezę. Potem wybuchły dwie wojny światowe, zmieniły się stosunki gospodarcze i okoliczności wystawiania weksli. Mam wrażenie, że komentatorzy prawa wekslowego nie zawsze widzą ten drobny szczegół. Z uśmiechem czytam opisy dotyczące weksli trasowanych, bo jak dla mnie nie występują w obrocie prawnym co najmniej od 20 lat. Osobliwie brzmią też stwierdzenia, że weksel jest środkiem płatniczym. Konia z rzędem temu, kto choć raz był świadkiem płacenia w sklepie wekslem.

Zmiana stosunków społecznych w naszym kraju, która zaszła w ciągu ponad 100 lat, wymaga nowego podejścia do prawa wekslowego i odrzucenia wielu zakurzonych orzeczeń Sądu Najwyższego. Problem ten dotyczy m.in. tzw. abstrakcyjności zobowiązań wekslowych, powtarzanej w podręcznikach uniwersyteckich jak mantra. Gdy studiowałam prawo, przekonywano nas, że zobowiązania z weksla są bezwarunkowe i abstrakcyjne, bo odrywają się od stosunku prawnego, z którego się wywodzą, i tym samym stają samodzielną podstawą zapłaty. Jak dla mnie stanowisko takie byłoby możliwe do obrony 120 lat temu, w czasach, gdy weksle wystawiano od ręki, „płacąc" nimi za właśnie kupiony towar czy też za zaciągnięte przy karcianym stoliku zobowiązania. Miejmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament