Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Volkswagen oszukiwał na skalę globalną. Numer ze spalinami w 11 mln aut

23 września 2015 | Ekonomia
Według niemieckich mediów, w piątek prezes VW Martin Winternkorn pożegna się ze stanowiskiem
źródło: Bloomberg
Według niemieckich mediów, w piątek prezes VW Martin Winternkorn pożegna się ze stanowiskiem

Afera z zaniżaniem poziomu emisji nie dotyczy wyłącznie USA i Kanady. We wtorek koncern przyznał, że oprogramowanie pozwalające na zaniżony odczyt emisji tlenku azotu i dwutlenku węgla mogło zostać zainstalowane w 11 mln aut.

To prawie tyle, ile grupa sprzedaje w ciągu roku, a afera dotyczy modeli Golf, Passat, Jetta, Beetle oraz Audi A3 wyprodukowanych w latach 2009–2015. Zamontowane oprogramowanie, zależnie od ustawienia, pokazywało różne poziomy zawartości trujących gazów w spalinach, nawet o 40 proc. niższe od rzeczywistych.

Nie wiadomo, ile ostatecznie w wymiarze finansowym będzie kosztował VW emisyjny przekręt. Na razie koncern odłożył na ten cel 6,3 mld euro, ale same możliwe kary na rynku amerykańskim wyliczone zostały na 18 mld dol. Zeszłoroczny zysk VW Group to 17,9 mld euro.

Giełda we Frankfurcie we wtorek po raz kolejny ukarała największego na świecie producenta samochodów. Po spadku cen akcji o 20 proc. w poniedziałek wyprzedaż trwała nadal i papiery straciły dalsze 19 proc. Drastycznie także wzrosła stawka ubezpieczenia długu VW. „Nie jesteśmy w tej chwili w stanie ocenić finansowych wymiarów obecnego kryzysu" – napisał w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament