Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie odwracać głowy od przeszłości

23 września 2015 | Rzecz o prawie | Andrzej Kalwas
Andrzej Kalwas
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Andrzej Kalwas

Pragmatyzm samorządu zawodowego musi być połączony z szacunkiem dla tradycji, a więc przeszłości, bo tylko tak można skutecznie budować jego siłę, autorytet i przyszłość – polemizuje radca prawny.

Do napisania tego artykułu skłonił mnie tekst dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie „Stracą tylko przywiązani do przeszłości". Zapewne bardzo to ucieszy autora tego tekstu, bo jak sam twierdzi: „nic tak nie cieszy autora, jak odzew na jego felieton".

Uważam, że pragmatyzm samorządu zawodowego musi być połączony z szacunkiem dla tradycji, a więc dla przeszłości, bo tylko tak można skutecznie budować jego siłę, autorytet i przyszłość.

Takie myślenie o samorządzie zawodowym leży w interesie obecnie sprawujących w nim funkcje.

Trudna historia

Jest rzeczą oczywistą, że należy patrzeć na współpracę z bratnim samorządem adwokackim przez pryzmat przyszłości, ale nie wolno zapominać o historii trudnej, czasem wręcz bolesnej, bo to ona doprowadziła nas do pozycji zawodowej, jaką aktualnie mamy. Powinni o tym pamiętać także ci, których jeszcze nie było na świecie, gdy radcy prawni byli, używając terminologii zawodów medycznych, felczerami, a adwokaci – lekarzami.

Z tym wiąże się kwestia dobrego wychowania, elegancji oraz elementarnych zasad kultury i dobrych obyczajów. Adwokat kiedyś był niejako synonimem fachowości i eleganckiego zachowania. W pełni odnosi się to obecnie do zawodu radcy prawnego.

Istotnie, nie ma znaczenia, czy radcy prawni są liczniejsi i rzekomo bardziej wpływowi niż adwokaci (są przecież we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament