Trzy poglądy na rezygnację członka zarządu spółki kapitałowej
Oświadczenie o rezygnacji członek zarządu składa spółce. Jednak przepisy nie wskazują jednoznacznie, kto reprezentuje spółkę przy składaniu tego oświadczenia przez członka zarządu.
Agata Jeleszuk
Rozstrzygniecie kwestii, do kogo powinno trafić oświadczenie członka zarządu w sprawie jego rezygnacji, jest istotne z uwagi na interes spółki i osób trzecich, a także samego członka zarządu. Zarówno dla spółki, jak i współpracujących z nią osób trzecich, a także dla członka zarządu istotne jest bowiem, kto jest członkiem zarządu w danym momencie (jaki jest skład zarządu) i kto może zaciągać w imieniu spółki zobowiązania. Do chwili zaś wpłynięcia rezygnacji do właściwej osoby/organu należy uznać, iż rezygnacja członka zarządu nie ma skutków prawnych.
Uprawnienie do reprezentacji
W orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz doktrynie reprezentowane są trzy główne poglądy w tej kwestii. Według poglądu pierwszego członek zarządu składa rezygnację podmiotowi ogólnie uprawnionemu do reprezentacji spółki, czyli innemu członkowi zarządu lub prokurentowi spółki zgodnie z art. 205 § 2 oraz art. 373 § 2 k.s.h. Pogląd taki wynika m.in. z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta