Wspólnik może dostać zaliczkę na dywidendę
Jedną z głównych korzyści z posiadania udziałów i akcji w podmiotach gospodarczych jest możliwość uczestniczenia w podziale zysków. Uprawnieni mogą je otrzymać częściowo jeszcze przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.
Zaliczka może zostać wypłacona w trakcie danego roku obrotowego lub po jego zakończeniu, ale przed zatwierdzeniem obejmującego ten okres sprawozdania finansowego. Zasady wypłat dywidend zostały ściśle określone w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Wysokość zaliczki musi zostać:
- po pierwsze – prawidłowo określona,
- po drugie – odpowiednio zaksięgowana,
- po trzecie – właściwie zaprezentowana w sprawozdaniu finansowym.
Przykład
Zaliczka może zostać wypłacona:
- w trakcie danego roku obrotowego, tj. wypłata zaliczki za 2015 rok może nastąpić w 2015 roku,
- po zakończeniu roku obrotowego, ale przed jego zatwierdzeniem, tj. wypłata zaliczki za 2015 rok może nastąpić w 2016 roku do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i ostatecznego podziału zysku.
Najpierw warunki
Zaliczka na poczet dywidendy może zostać wypłacona tylko wtedy, gdy spełnione są jednocześnie poniższe warunki (por. art. 194–195 i art. 349 k.s.h.):
1) umowa spółki/statut przewidują taką możliwość,
2) spółka posiada wystarczające środki finansowe na wypłatę dywidendy,
3) ostatnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta