Nowe prawo restrukturyzacyjne, czyli zmiana reguł gry
Od 1 stycznia br. każdy podmiot gospodarczy, niezależnie od skali swoich problemów, ich przyczyn, wysokości zobowiązań, może przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne – analizują eksperci.
Celem nadrzędnym postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli. Istotnym elementem prawa restrukturyzacyjnego jest powszechna dostępność poszczególnych postępowań restrukturyzacyjnych. Katalog wyłączeń podmiotowych z możliwości korzystania z postępowania restrukturyzacyjnego obejmuje jedynie Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego, banki państwowe, zakład ubezpieczeń i zakłady reasekuracji oraz fundusze inwestycyjne.
Korzystanie w przeszłości przez dany podmiot z postępowania naprawczego czy układowego nie zamyka możliwości korzystania z postępowania restrukturyzacyjnego według nowego prawa. Sąd może jednak odmówić otwarcia postępowania, jeżeli prowadzić ono będzie do pokrzywdzenia wierzycieli. W przypadku postępowania układowego i sanacyjnego odmowa wszczęcia może również mieć miejsce, gdy nie zostaną uprawdopodobnione możliwości zaspokajania przez dłużnika kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu. Realizacji celu nadrzędnego prawa restrukturyzacyjnego służą też przepisy regulujące zasady postępowania w przypadku zbiegu wniosków – gdy jednocześnie będzie złożony wniosek o ogłoszenie upadłości podmiotu oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta