Prawo unijne zakazuje dyskryminacji przedsiębiorców
Nierozliczona w Niemczech strata zlikwidowanego zakładu może być uwzględniona w rachunku podatkowym w Polsce.
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym. W 2008 r. ustanowiła na terytorium Niemiec zagraniczny zakład w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o CIT oraz art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zakład prowadził tam prace budowlano-montażowe przez okres przekraczający 12 miesięcy. Na 31 grudnia 2014 r. firma (prowadząc działalność przez zakład) miała nierozliczoną przez niego stratę podatkową z lat ubiegłych. Natomiast w ramach działalności prowadzonej w Polsce spółka osiąga dochód. Do tej pory strata podatkowa wygenerowana przez niemiecki zakład nie była rozliczana w Polsce. Podatniczka wyjaśniła, że planuje zakończenie działalności zakładu w 2015 r., ale prognozuje, że do momentu jego likwidacji wynik finansowy nie pozwoli na rozliczenie straty z lat 2008–2010.
Dlatego zapytała, czy nierozliczona w Niemczech strata podatkowa zlikwidowanego zakładu będzie mogła zostać uwzględniona w rozliczeniu podatkowym w Polsce w kolejnych pięciu latach podatkowych następujących po roku likwidacji.
Fiskus odpowiedział, że w opisanej sytuacji w ogóle nie ma możliwości odliczenia od dochodu strat poniesionych przez zlikwidowany niemiecki zakład spółki kapitałowej.
Po analizie przepisów urzędnicy wskazali, że żadnej straty ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta