Firma, która nie zbada sprawozdania, musi liczyć się z karą
Jeśli spółka wbrew przepisom ustawy o rachunkowości nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta, to podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Nie warto się uchylać od tego obowiązku.
Potocznie uważa się, że obowiązek badania sprawozdań finansowych dotyczy jedynie większych podmiotów, których przychody, suma bilansowa bądź zatrudnienie przekraczają określone progi ustawowe. Jednak są sytuacje, w których obowiązek badania występuje niezależnie od wielkości podmiotu gospodarczego. Warto więc zwrócić uwagę na dodatkowe warunki obligujące do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego.
Nie tylko aktywa i obroty
Artykuł 64 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wymienia podmioty, których dotyczy obowiązek badania sprawozdania finansowego. Nie jest to jednak katalog zamknięty, gdyż obowiązek badania wynika również z przepisów innych ustaw. W zależności od formy prawnej prowadzonej działalności, wielkości spółki, stosowanych przepisów rachunkowych, a także w zależności od przeprowadzonych transakcji badaniu podlegają przede wszystkim:
- roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych,
- roczne sprawozdania finansowe – kontynuujących działalność:
– banków,
– zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji,
– spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
– jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych,
– jednostek działających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta