Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób prezentować niesprzedane wyroby i produkcję w toku

24 lutego 2016 | Ekspert księgowego | Jadwiga 
Szabat
Bilans – prezentacja zapasów. Dzięki uwzględnieniu zmiany stanu produktów w rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym zostaje zachowana współmierność przychodów i kosztów:
źródło: Rzeczpospolita
Bilans – prezentacja zapasów. Dzięki uwzględnieniu zmiany stanu produktów w rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym zostaje zachowana współmierność przychodów i kosztów:
Rachunek zysków i strat. Prezentacja zmiany stanu produktów jako korekty przychodów nie ma więc wpływu  na wynik finansowy okresu, gdyż korektę prezentuje się w przychodach ze znakiem przeciwnym do jej faktycznego wpływu na koszty. Oznacza to, że jeśli zmniejszamy koszty o wartość niesprzedanych produktów, to w rachunku porównawczym pokazujemy tę korektę na plus w przychodach.
źródło: Rzeczpospolita
Rachunek zysków i strat. Prezentacja zmiany stanu produktów jako korekty przychodów nie ma więc wpływu na wynik finansowy okresu, gdyż korektę prezentuje się w przychodach ze znakiem przeciwnym do jej faktycznego wpływu na koszty. Oznacza to, że jeśli zmniejszamy koszty o wartość niesprzedanych produktów, to w rachunku porównawczym pokazujemy tę korektę na plus w przychodach.
Jadwiga 
Szabat, biegły rewident, 
prezes zarządu Ecovis System Rewident sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Jadwiga 
Szabat, biegły rewident, 
prezes zarządu Ecovis System Rewident sp. z o.o.

Ustalanie zmiany stanu produktów służy realizacji zasady współmierności przychodów i kosztów. Dotyczy to sytuacji, gdy 
w bieżącym okresie spółka sprzedaje wyroby, których koszty wytworzenia poniesiono w poprzednim okresie, lub odwrotnie.

Wytworzone przez jednostkę produkty gotowe, niepodlegające dalszej obróbce i przeznaczone do sprzedaży, wykazuje się na dzień bilansowy w aktywach bilansu. Z punktu widzenia obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego można wyróżnić produkty:

- działalności podstawowej (stanowiące statutowy przedmiot działalności), oraz

- działalności pomocniczej, najczęściej wytwarzane na własne potrzeby, np. transport, utrzymanie ruchu maszyn i urządzeń czy koszty administracyjne.

Przez produkcję w toku należy rozumieć składniki aktywów, w odniesieniu do których proces technologiczny nie został jeszcze dokończony i z tego powodu nie mogą być przeznaczone do sprzedaży.

Uwzględniając zasady wyceny bilansowej produkcji w toku, należy ogół kosztów poniesionych na działalność podstawową podzielić na koszty produktów i koszty okresu. Koszty produktów mają bezpośredni i pośredni związek z produkcją. Podlegają one aktywowaniu (zatrzymaniu) w bilansie w pozycji „Zapasy" (analitycznie: produkcja i produkcja w toku) w oczekiwaniu na pojawienie się współmiernego do nich przychodu (korzyści ekonomicznych).

Przy wycenie bilansowej należy pamiętać o definicji aktywów oraz nadrzędnych zasadach rachunkowości, w szczególności zasadzie współmierności kosztów i przychodów oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10378

Wydanie: 10378

Spis treści
Zamów abonament