Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostawa powierniczo nabytej nieruchomości podlega VAT

24 lutego 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Spółka, która na zlecenie dewelopera kupuje we własnym imieniu, ale na jego rachunek grunty, musi rozpoznać dostawę towarów, przenosząc ostatecznie na zleceniodawcę prawo własności działki.

- Spółka zawarła z deweloperem umowę o świadczenie usług. Na podstawie tej umowy spółka zobowiązała się m.in. do „nabywania w imieniu własnym, lecz na rachunek dewelopera nieruchomości (grunty) wskazanych przez dewelopera za cenę akceptowaną przez dewelopera" oraz „wydania deweloperowi wszystkiego, co spółka uzyskała w związku z wykonywaniem zlecenia na podstawie niniejszej umowy, w tym zwłaszcza do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz dewelopera na warunkach określonych przez dewelopera".

Z kolei deweloper na podstawie tej umowy zobowiązał się m.in. do:

– pisemnego wskazywania spółce nieruchomości do kupienia oraz limitu ceny zakupu;

– przekazywania na rzecz spółki środków finansowych niezbędnych do przeprowadzenia transakcji, tj. wadium, ceny zakupu oraz kosztów zawarcia umowy (środki te nie są wynagrodzeniem spółki);

– przejmowania własności nabytych przez spółkę nieruchomości.

W umowie wyraźnie wskazany jest zakres czynności, które spółka może podejmować w stosunku do nieruchomości nabytych na rzecz dewelopera. Za wykonywanie usług przewidzianych w umowie spółce przysługuje wynagrodzenie określone w umowie. Czy przeniesienie przez spółkę na rzecz dewelopera prawa własności nieruchomości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10378

Wydanie: 10378

Spis treści
Zamów abonament