Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finanse w pułapce socjalnych obietnic

24 lutego 2016 | Rzecz o polityce | Anna Cieślak-Wróblewska
Anna Cieślak-Wróblewska
autor zdjęcia: Andrzej Bogacz
źródło: Fotorzepa
Anna Cieślak-Wróblewska

Program 500+ wyklucza realizację innych obietnic i czyni wątpliwym plan przyspieszenia rozwoju

Można się spierać, czy rząd Beaty Szydło sam poszedł po rozum do głowy, czy też może wziął sobie do serca różne sygnały ostrzegawcze wysyłane przez zewnętrzne instytucje. Faktem jest, że na razie zrezygnował z realizacji niezwykle hojnych, ale kosztownych dla budżetu zapowiedzi PiS z kampanii wyborczej i pierwszych dni po zaprzysiężeniu. Skupił się na – jak się okazuje – kluczowym programie finansowego wsparcia rodzin z dziećmi. I tak najprawdopodobniej zostanie przez najbliższe lata.

Z pięciu priorytetów, twardych deklaracji złożonych podczas exposé na pierwsze 100 dni rządu, tylko w przypadku programu 500+ dotrzymano słowa (ustawa jest gotowa, program wypłat ma ruszyć od kwietnia). Bliskie realizacji są zapowiedzi wprowadzenia 12 zł minimalnej płacy godzinowej (akurat to rozwiązanie obarcza głównie kieszenie przedsiębiorców), a także darmowych leków dla osób powyżej 75 lat (choć program ograniczono do 250 mln zł rocznie, co rozczarowało wiele osób).

Z kolei dwa pozostałe pomysły najbardziej obciążające finanse państwa – powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn (koszt średnio 10 mld zł rocznie w ciągu czterech lat) oraz podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł (koszt 18–20 mld zł) – trafiły do sejmowej zamrażarki (projekty ustaw złożył prezydent).

Wzrost niepewności

Paradoksalnie to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10378

Wydanie: 10378

Spis treści
Zamów abonament