Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od czego zależy sposób wyceny kupionych akcji

24 lutego 2016 | Ekspert księgowego | Katarzyna Szaruga
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Jednostki mikro nie mogą wyceniać aktywów i pasywów w wartości godziwej ani w skorygowanej cenie nabycia. Skutków wyceny posiadanych akcji bądź udziałów w innych jednostkach nie mogą więc odnosić bezpośrednio na kapitał własny.

Katarzyna Szaruga

Nasza spółka zamierza nabyć aktywa finansowe. Kiedy aktywa finansowe w postaci nabytych akcji bądź udziałów w innych jednostkach można wycenić bezpośrednio przez kapitał własny i jak ująć w księgach rachunkowych skutki tej wyceny? Stosujemy ustawę o rachunkowości – pyta czytelniczka.

Odpowiedź na to pytanie zależy, po pierwsze, od ustalenia, czy są to aktywa w postaci udziałów w jednostkach podporządkowanych, a po drugie od tego, czy jednostka stosuje rozporządzenie ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU nr 149, poz. 1674 ze zm., dalej: rozporządzenie).

Aktywa trwałe

Udziały w jednostkach podporządkowanych nie podlegają wspomnianemu rozporządzeniu, dlatego należy je wyceniać na dzień bilansowy zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Jedną z metod wyceny możliwą do zastosowania w przypadku udziałów w jednostkach podporządkowanych zaliczanych do aktywów trwałych jest wycena w cenie rynkowej z odniesieniem skutków przeszacowania zgodnie z art. 35 ust. 4 uor:

- skutki przeszacowania inwestycji wycenianych w cenie rynkowej zaliczonych do aktywów trwałych, powodujące wzrost ich wartości, zwiększają kapitał (fundusz) z aktualizacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10378

Wydanie: 10378

Spis treści
Zamów abonament