Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plan Morawieckiego nie spełnia oczekiwań

24 lutego 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Najważniejsze wątpliwości dotyczą źródeł finansowania. Z reguły w planach gospodarczych najpierw formułowane są cele, a potem poszukiwane są zasoby umożliwiające ich realizację – pisze profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Jan Czekaj

Przedmiotem obrad rządu 16 lutego 2016 r. był dokument „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", który następnie został przedstawiony na konferencji prasowej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz premier Beatę Szydło. Ze znanych mi programów gospodarczych różnych rządów ten jest najlepszy – pod względem graficznej formy prezentacji. Sama treść tego programu nie zasługuje już jednak na aż tak pozytywną ocenę. Wynika to z trzech podstawowych względów.

Priorytetem wzrost konsumpcji?

Po pierwsze, chociaż w tytule omawianego dokumentu znajduje się słowo „plan", to w istocie nie spełnia on warunków, jakim powinien odpowiadać dokument zasługujący na miano planu, w którym powinny być określone cele, środki oraz działania umożliwiające realizację tych celów. Dokument ten jest raczej ogólnym opisem pewnych instytucjonalnych zmian, dzięki którym gospodarka ma wkroczyć na ścieżkę wzrostu prowadzącą do wyjścia Polski z pułapki średniego dochodu.

Jeżeli autorzy chcieli pokazać docelowy kształt instytucjonalnej struktury polskiej gospodarki, to również nie osiągnęli zamierzonego celu, gdyż opis pożądanych cech tej struktury jest zbyt ogólny i nie wykracza poza to, co dotąd zamierzali osiągnąć ich poprzednicy (zmniejszenie uciążliwości kontroli dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10378

Wydanie: 10378

Spis treści
Zamów abonament