Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

David Cameron zachwiał wspólnym rynkiem

24 lutego 2016 | Rzecz o polityce | Anna Słojewska
Brytyjsko-unijne ustalenia mogą być groźnym precedensem. Na zdjęciu premier David Cameron i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk
źródło: AFP
Brytyjsko-unijne ustalenia mogą być groźnym precedensem. Na zdjęciu premier David Cameron i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk
Anna Słojewska
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Anna Słojewska

Porozumienie z Wielką Brytanią nie łamie litery unijnych traktatów. Ale przeczy ich duchowi

Anna Słojewska z Brukseli

O przyszłości swojego kraju w UE Brytyjczycy zdecydują w referendum 23 czerwca. Jeśli powiedzą „tak", to Komisja Europejska przedstawi projekty przepisów, które są wypełnieniem politycznych obietnic złożonych Davidowi Cameronowi na ostatnim szczycie w Brukseli. Wtedy rozpocznie się erozja fundamentalnej dla UE swobody: przepływu pracowników.

Z ostatnich sondaży wynika jednak, że równie prawdopodobny jest scenariusz alternatywny, czyli referendalne „nie". Wtedy automatycznie uruchamiana jest zawarta w porozumieniu klauzula samozniszczenia, o którą zabiegał belgijski premier Charles Michel, ostatni chyba przywódca zgłaszający postulaty w duchu europejskim, a nie zabiegający wyłącznie o narodowe interesy. Klauzula samozniszczenia mówi, że nie ma już żadnych nowych negocjacji, wynik referendum jest ostateczny, a Wielka Brytania uruchamia artykuł 50 unijnych traktatów i rozpoczyna proces wychodzenia z UE. Wszystkie ustępstwa zaś ulegają „zniszczeniu" i zostają uznane za niebyłe.

Tylko Wielka Brytania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10378

Wydanie: 10378

Spis treści
Zamów abonament