Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdziwy koniec III RP

24 lutego 2016 | Rzecz o polityce | Jarosław Kuisz
Jarosław Kuisz
źródło: materiały prasowe
Jarosław Kuisz

Ciągle brakuje dobrej opowieści o Polsce

Scena, gdy w pogodny lutowy dzień wdowa po niegdyś budzącym strach i nienawiść generale Czesławie Kiszczaku beztrosko wchodzi do gmachu IPN, niosąc tajemnicze dokumenty, godna jest wielkiej epiki. W istocie jednak rzeka historii, pomimo ujawnienia słynnej teczki, nie popłynie nowym torem. Zasadnicze linie interpretacji przeszłości Lecha Wałęsy zostały bowiem nakreślone już dawno temu.

Najważniejsze pytanie związane ze sprawą byłego prezydenta dotyczy możliwości delegitymizacji historycznych filarów obecnego ustroju. To niestety niewykluczone. Jednak sprawa TW „Bolka" może być tylko z przyczynkiem do dyskusji o prawomocności III RP, państwa, które w całej historii Polski być może najmniej zadbało o własną legitymizację.

„Bolek" 2016

Bez wątpienia dla temperatury sporu dotyczącego teczki personalnej i teczki pracy z lat 1970–1976 TW „Bolka" największe znaczenie ma fakt sprawowania władzy przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Dyskusja na temat przeszłości Wałęsy stanowi bowiem żelazny kanon bratobójczych sporów pokolenia Okrągłego Stołu.

Od ponad dwóch dekad niczym zdarta płyta powracają dokładnie te same trzy interpretacje: (a) Lech Wałęsa nigdy nie współpracował z SB; (b) Lech Wałęsa „coś tam podpisał" za młodu, lecz nie ma to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10378

Wydanie: 10378

Spis treści
Zamów abonament