Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd chce pomóc krajowym stoczniom

24 lutego 2016 | Ekonomia
Remontowa Shipbuilding to jedna z największych stoczni w Europie
źródło: Wikipedia
Remontowa Shipbuilding to jedna z największych stoczni w Europie

Zakłady budujące statki będą mogły liczyć m.in. na zwolnienia z VAT oraz przywileje związane z działalnością w strefach ekonomicznych . Ma to rozkręcić przemysł okrętowy.

Michał Stankiewicz

W swym planie gospodarczym wicepremier Mateusz Morawiecki widzi przemysł stoczniowy jako jedno z kół zamachowych naszej gospodarki. Naszą specjalizacją mogłyby być promy. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", nad konkretnymi rozwiązaniami pracuje właśnie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dotarliśmy do jego pomysłów.

Najważniejsza z propozycji to zwolnienie z VAT już na etapie budowy statku. Obecnie stocznie występują o zwrot VAT dopiero po jego wybudowaniu. Nowa regulacja poważnie zmniejszyłaby więc obciążenie finansowe w trakcie produkcji. Firmy nie musiałyby zaciągać większych o blisko jedną czwartą kredytów na budowę statków.

Premia dla ambitnych

– To zrównanie szans polskich stoczni ze stoczniami Europy Zachodniej – ocenia Jerzy Czuczman, dyrektor Forum Okrętowego, zrzeszającego polskie stocznie. – Teraz jeżeli krajowy dostawca sprzedaje coś do Niemiec, to nie musi płacić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10378

Wydanie: 10378

Spis treści
Zamów abonament