Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wieszcz przy kominku

24 lutego 2016 | Życie Mazowsza | Grzegorz Łyś
Pałac w Opinogórze jest perełką architektury czasów romantyzmu
źródło: materiały prasowe
Pałac w Opinogórze jest perełką architektury czasów romantyzmu

Opinogóra. Muzeum Romantyzmu jest dziś nie tylko jednym z ważniejszych miejsc na turystycznej mapie Mazowsza, ale także centrum kultury o ogólnopolskiej randze.

Budowa pałacu w Opinogórze, uznawanego dziś za perełkę architektury czasów romantyzmu, napotykała na prozaiczne, odwieczne przeszkody. „Ogród bardzo pięknie utrzymany przez Franciszka, ale nie wiem, co się znaczy, że niezmiernie rzadko widać na zamku lub oficynie głowę murarza. Całe dnie czasem przechodzą, a nikt nic nie robi na tych murach" – dziwił się w 1828 r. w liście do ojca Wincentego 16-letni Zygmunt Krasiński. Ostatecznie budowę ukończono dopiero 15 lat później, gdy ojciec podarował pałacyk swemu jedynakowi z okazji jego ślubu z Elizą z Radziwiłłów. Obecnie gospodarzem finezyjnej neogotyckiej budowli – z ostrołukowymi oknami, portalem o schodkowym szczycie i wieżą krytą dachem namiotowym – jest Muzeum Romantyzmu. Sale pałacu, zwanego też zameczkiem, przeznaczono na zbiory związane z Zygmuntem Krasińskim. Do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10378

Wydanie: 10378

Spis treści
Zamów abonament