Wieszcz przy kominku
Opinogóra. Muzeum Romantyzmu jest dziś nie tylko jednym z ważniejszych miejsc na turystycznej mapie Mazowsza, ale także centrum kultury o ogólnopolskiej randze.
Budowa pałacu w Opinogórze, uznawanego dziś za perełkę architektury czasów romantyzmu, napotykała na prozaiczne, odwieczne przeszkody. „Ogród bardzo pięknie utrzymany przez Franciszka, ale nie wiem, co się znaczy, że niezmiernie rzadko widać na zamku lub oficynie głowę murarza. Całe dnie czasem przechodzą, a nikt nic nie robi na tych murach" – dziwił się w 1828 r. w liście do ojca Wincentego 16-letni Zygmunt Krasiński. Ostatecznie budowę ukończono dopiero 15 lat później, gdy ojciec podarował pałacyk swemu jedynakowi z okazji jego ślubu z Elizą z Radziwiłłów. Obecnie gospodarzem finezyjnej neogotyckiej budowli – z ostrołukowymi oknami, portalem o schodkowym szczycie i wieżą krytą dachem namiotowym – jest Muzeum Romantyzmu. Sale pałacu, zwanego też zameczkiem, przeznaczono na zbiory związane z Zygmuntem Krasińskim. Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta