Jednolity europejski dokument ułatwi życie firmom
Wykonawcy mają prawo przedkładać oświadczenia, które zastąpią zaświadczenia wydawane przez organy publiczne lub osoby trzecie. Mogą one np. potwierdzać, że przedsiębiorca nie powinien zostać wykluczony z postępowania.
Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2016/7 ustanawiające standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia zostało opublikowane 6 stycznia. Precyzuje ono nową instytucję wprowadzoną do unijnego, a tym samym polskiego porządku prawnego przepisami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 roku w sprawie zamówień publicznych („Dyrektywa").
Co to jest JEDZ
W świetle Dyrektywy jedną z głównych dotychczasowych przeszkód stojących na drodze do uczestnictwa w systemie zamówień publicznych, w tym w szczególności przez podmioty z sektora MŚP, były obciążenia wynikające z konieczności przedstawiania przez wykonawców znacznej liczby zaświadczeń lub innych dokumentów dotyczących braku podstaw wykluczenia z postępowania oraz potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Poszukując rozwiązania tego problemu, ustawodawca unijny przyjął, że ograniczenie takich wymogów, na przykład poprzez zastosowanie jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia („JEDZ") obejmującego własne oświadczenie wykonawcy w ww. zakresie, mogłoby w znacznym stopniu uprościć postępowania o udzielenie zamówienia z korzyścią zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców.
W konsekwencji Dyrektywa wskazuje, że wraz z wnioskami o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta