Nabycia nieruchomości przy transgranicznym połączeniu spółek
Nabycie nieruchomości lub użytkowania wieczystego w wyniku transgranicznego połączenia spółek wbrew przepisom ustawy jest nieważne, przy czym skutek nieważności dotyczy samego nabycia, a nie czynności prawnej, która była podstawą nabycia.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 20 listopada 2015 r., III CZP 80/15.
W stanie faktycznym komentowanej uchwały doszło do połączenia spółek przez inkorporację, przy czym spółka przejmująca była cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (u.n.n.c.). W skład majątku przejmowanej spółki wchodziło prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, do nabycia którego spółka przejmująca zobligowana była uzyskać zezwolenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Mimo braku przedmiotowego zezwolenia, po połączeniu spółek, w księgach wieczystych nieruchomości, których użytkownikiem wieczystym była spółka przejmowana, ujawniono w jej miejsce spółkę przejmującą.
Minister spraw wewnętrznych wystąpił na podstawie art. 6 ust. 2 u.n.n.c. o stwierdzenie nieważności nabycia prawa wieczystego użytkowania przez spółkę przejmującą.
Sąd okręgowy orzekł zgodnie z żądaniem ministra. Spółka przejmująca wniosła apelację, przy której rozpoznawaniu sąd apelacyjny powziął poważne wątpliwości i przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta