Polska wygrywa choć nie jest najtańsza
Nasz kraj znalazł się w pierwszej dziesiątce państw najatrakcyjniejszych dla centrów usług biznesowych. Konkurujemy z tańszymi rynkami. Do tej pory wygrywaliśmy jakością i stabilnością polityczną – piszą eksperci A.T. Kearney.
Dawid Krzysiak, Piotr Stefaniak
W ubiegłym roku głośnym echem odbiła się na londyńskim rynku decyzja dwóch największych szwajcarskich banków – UBS i Credit Suisse – które w poszukiwaniu 230 mln euro oszczędności zdecydowały się na likwidację 4 tys. miejsc pracy i przeniesieniu operacji do krajów z tańszymi pracownikami. Jednak nie do Azji, gdzie koszty pracy są wyjątkowo niskie. Postanowiły stworzyć 3 tys. miejsc pracy we Wrocławiu. Większość z reszty przeniesionych etatów trafi do Irlandii. To nic nowego – pod koniec 2015 r. w Polsce działało ponad 650 centrów usług biznesowych zatrudniających około 170 tys. osób. Do końca 2016 roku ma ich być 200 tys. Pod względem zatrudnienia to jedna z największych branż w Polsce, o jedną trzecią większa od górnictwa.
Wyprzedziliśmy sąsiadów
Znakomite perspektywy centrów usług dla biznesu potwierdza coroczny raport „Global Services Location Index" przygotowywany przez A.T. Kearney na podstawie danych statystycznych oraz wywiadów z menedżerami globalnych firm. W najnowszej edycji rankingu Polska po raz pierwszy zajęła miejsce w najlepszej dziesiątce lokalizacji, jako najwyżej notowany przedstawiciel Europy. Wyprzedziła zarówno lokalnych konkurentów, takich jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta