Nie zawsze nastąpi sukcesja
Przekształcony przedsiębiorca, zanim otrzyma zezwolenie bądź licencję, musi spełnić wszelkie warunki wynikające z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Wprowadzony ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (DzU z 2011 r., nr 106, poz. 622) rozdział 6 działu III Kodeksu spółek handlowych począwszy od 1 lipca 2011 r. umożliwia przedsiębiorcom, prowadzącym we własnym imieniu działalność gospodarczą, na jej przekształcenie w spółkę kapitałową.
Na uwagę zasługuje przepis art. 5842 § 1 i 2 k.s.h., zgodnie z którym ustawodawca w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, przewidział tzw. sukcesję uniwersalną wszelkich praw i obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego, która dochodzi do skutku z dniem przekształcenia, czyli z momentem dokonania wpisu przekształconej spółki kapitałowej do rejestru przedsiębiorców KRS.
Ustawodawca wprowadził sukcesję wszelkich zezwoleń, koncesji oraz ulg, które przyznane zostały przedsiębiorcy przed jego przekształceniem w spółkę kapitałową, z tym jednak zastrzeżeniem, że ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta