Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasto kredowych korytarzy

11 marca 2016 | Życie Lubelszczyzny | Robert Horbaczewski
źródło: materiały prasowe

W tych podziemiach 
nie można się wybrudzić, najwyżej 
wybielić. Chełmskie wyrobiska 
to unikatowy zabytek staropolskiego górnictwa, jedyna w Europie podziemna kopalnia kredy piszącej.

W chełmskich podziemiach pełno jest tuneli i dziur. Większych, mniejszych, odkrytych i nieznanych. Od czasu do czasu archeolodzy wciąż informują, że znaleźli nowy korytarz prowadzący od którejś ze starych kamienic.

Rozciągający się pod Starym Miastem wielopoziomowy labirynt zaczął powstawać w średniowieczu, kiedy mieszczanie postanowili zarabiać na tym, czego mieli pod dostatkiem pod podłogą, czyli na kredzie. Niemal każdy właściciel domu na rynku był właścicielem prywatnej kopalni, która zaczynała się w jego piwnicy.

Przy blasku łuczyw i kaganków ryto coraz dłuższe tunele, wydobywając na wierzch bryły białej skały. Kupców nie brakowało, bo chełmska kreda była i jest bardzo dobrej jakości (97-proc. zawartość węglanu wapnia). Wykorzystywano ją do produkcji farb, pudrów kosmetycznych, lekarstw, stosowano w malarstwie, ceramice i budownictwie. Jak wynika z ksiąg miejskich, w XVII wieku na 100 domów na Starym Mieście, aż 90 posiadało wejście do podziemi. Posiadanie lochu kredowego pod budynkiem znacznie podnosiło wartość transakcji, o czym zaświadczają ówczesne akta kupna-sprzedaży staromiejskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10392

Wydanie: 10392

Spis treści
Zamów abonament