Podwładny odpowie za zawinione straty w firmowym majątku
UMOWY | Pracownik poniesie odpowiedzialność za szkodę w mieniu powierzonym powstałą w wyniku kradzieży przez nieznanych sprawców w zakresie, w jakim można mu zarzucić brak należytej pieczy nad tymi dobrami.
Sposób ukształtowania odpowiedzialności pracownika za mienie firmy – nawet tej najmniejszej – może mieć istotne znaczenie dla zatrudniającego i stanu jego finansów.
Potocznie mówi się o odpowiedzialności materialnej pracownika, ale zasadniczo kodeks pracy wyróżnia dwie jej formy. Pierwsza, typowa, to tzw. zwykła odpowiedzialność materialna etatowców. Druga dotyczy mienia powierzonego (to kwalifikowana postać obciążenia zatrudnionych na etacie). W zależności od formy odmiennie kształtuje się też zakres odpowiedzialności pracownika.
Przedstawiamy typowe cechy każdej z tych postaci, różne możliwości pracodawcy pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej pracownika oraz dobre i słabe strony każdej z nich. Do niektórych zagadnień przywołano orzecznictwo sądowe, które w tej materii jest bardzo bogate.
Odpowiedzialność materialna
Do tej grupy zaliczamy wszystkie te przypadki wyrządzenia szkody przez pracownika, które wynikają z nieprawidłowego wykonywania przez niego obowiązków. Co do zasady będzie to dotyczyć tzw. mienia niepowierzonego. W praktyce będzie to wiele różnych zdarzeń: spowodowanie uszkodzeń towarów (np. wskutek naruszenia czy braku przestrzegania procesu produkcyjnego w firmie), utrata towarów (np. z powodu niewłaściwej ochrony przed kradzieżą, zalaniem, pożarem), uszkodzenie sprzętu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta