Pozew po powietrznej podróży to nie zawsze taka oczywista sprawa
Osoby występujące z roszczeniem do przewoźnika lotniczego powinny ustalić jurysdykcję i prawo właściwe w takich sprawach, w szczególności zapoznać się z regulaminem przewozów linii lotniczej.
Dostępność podróży lotniczych, zwłaszcza tanimi liniami stale rośnie. Np. w okresie zimowym coraz więcej amatorów białego szaleństwa decyduje się dotrzeć na miejsce urlopu samolotem. Sprzęt sportowy zabierają najczęściej z sobą. Podczas podróży lotniczej z akcesoriami narciarsko-snowboardowymi nietrudno, niestety, o niemiłe niespodzianki.
Zawyżona opłata za bagaż
Nie zawsze oczywistą sprawą jest dochodzenie roszczeń dotyczących bagażu od przewoźnika na drodze sądowej, w razie gdy bezpośrednia reklamacja oraz pomoc organu ochrony praw konsumenta zakończyły się fiaskiem. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której linia lotnicza – mimo braku podstaw nawet we własnym regulaminie przewozów oraz wbrew wcześniejszej odmiennej praktyce – pobiera zawyżoną opłatę za przewóz sprzętu narciarskiego, domagając się na lotnisku dodatkowo opłaty za spakowane osobno buty narciarskie, z uzasadnieniem, że dokonana podczas rezerwacji opłata za sprzęt narciarski obejmuje tylko narty (jedną sztukę bagażu). W takich przypadkach organy ochrony praw konsumenta najczęściej odsyłają podróżnego na drogę postępowania sądowego, a z uwagi na fakt, że sprawa dotyczy z reguły przewoźnika mającego siedzibę w jednym z państw Unii Europejskiej, sugerują dochodzenie roszczeń w oparciu o regulacje Rozporządzenia (WE) nr 861/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r. ustanawiającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta