Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie straty podatkowej ma skutki w księgach

06 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Maciej Wach

Firma, która zamierza wykorzystać stratę w celu zapłacenia 
w przyszłości niższego CIT, powinna ustalić aktywa z tytułu podatku odroczonego. Jeśli nie uzyska dochodu pozwalającego na odliczenie, musi utworzyć 
odpis aktualizujący.

Prowadząc działalność gospodarczą, nie zawsze ma się to szczęście, że rokrocznie osiąga się zyski. Przedsiębiorstwo jest narażone na niekorzystne warunki rynkowe, niesprzyjające otoczenie gospodarcze, silną presję konkurencyjną, błędy w zarządzaniu i wiele innych czynników, które mogą spowodować poniesienie straty. Należy tu wyraźnie zaznaczyć, że prawo bilansowe i prawo podatkowe stosują odmienne kryteria rozpoznawania przychodów i kosztów, w związku z czym strata brutto wykazana w sprawozdaniu finansowym nie wyklucza konieczności zapłacenia podatku dochodowego. I odwrotnie – dodatni wynik przed opodatkowaniem w rozumieniu przepisów rachunkowości może nie pociągać za sobą obowiązku uiszczenia podatku. Poniesioną w danym roku stratę podatkową firma będzie mogła odliczyć od dochodu do opodatkowania w kolejnych latach – zapłaci wówczas niższy podatek. Powinna wtedy rozpoznać składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego, ponieważ zdarzenie gospodarcze, które wystąpiło już dziś, wpłynie na obciążenie podatkowe w przyszłości.

Ten artykuł poświęcony jest sytuacji, w której jednostka wykazała stratę rozumianą w kategoriach podatkowych, i opisuje jej skutki rachunkowe.

Obciążenie wyniku

Niezależnie od typu jednostki i wybranego wariantu ewidencji kosztów rachunek zysków i strat zawiera jedną pozycję, w której należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament