Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odeszła żelazna dama polskiej ekonomii

06 kwietnia 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

W wieku 66 lat zmarła prof. Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów w rządzie PiS w latach 2006–2007, orędowniczka prostego systemu podatkowego i sprawnego państwa.

Grzegorz Siemionczyk

– Stanowczo oponuję przeciw nazywaniu mnie liberałem. Ideowo zadeklarowałam się tylko raz, jako zwolennik ordoliberalizmu Ludwiga Erharda – tak w 2012 r. powiedziała dziennikarzowi „Uważam Rze" Zyta Gilowska. A jednak łatka liberała do niej na stałe przylgnęła.

Zyta Gilowska zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek. Ekonomistka związana od początku minionej dekady z KUL uchodziła za jednego z nielicznych wyrazistych przedstawicieli nurtu konserwatywno-liberalnego w polskim życiu publicznym.

Progresja tłumi aktywność

Etykietkę liberała zawdzięcza głównie swojej idée fixe, którą było uproszczenie systemu podatkowego, usprawnienie administracji państwowej czy ograniczenie biurokracji i marnotrawstwa w sektorze publicznym. „Zyta Gilowska była człowiekiem sprawy. Była po stronie wolności gospodarczej i odpowiedzialności fiskalnej" – podsumował jej poglądy na Twitterze prof. Leszek Balcerowicz, z którym działała kiedyś w Unii Wolności. – Gilowska dobrze rozumiała, że obniżanie podatków to najlepsza droga do wspierania gospodarki. Była przedstawicielem gatunku w polskiej polityce coraz rzadszego –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament