Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wolno odliczyć podatek z dokumentów otrzymanych przed rejestracją

06 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca odzyska VAT od zakupów poczynionych przed złożeniem druku VAT-R, jeśli formularz trafi 
do urzędu nie później niż w ostatnim z okresów rozliczeniowych, w których przysługuje prawo do odliczenia.

Marcin Szymankiewicz

Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Jeden z moich klientów w styczniu 2016 r. kupił samochód ciężarowy (masa całkowita pojazdu przekracza 3,5 t). Zakup został udokumentowany fakturą wystawioną – także w styczniu 2016 r. – przez dilera (podatnik VAT czynny). Klient otrzymał dokument w tym samym miesiącu.

Dopiero w kwietniu 2016 r. klient założył działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych i 1 kwietnia 2016 r. zarejestrował się jako podatnik VAT czynny. Czy może odliczyć VAT z faktury za samochód ciężarowy zakupiony przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, który będzie wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej przez niego firmie, w deklaracji VAT za kwiecień 2016 r.? – pyta czytelniczka.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (zob. art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Nabyty przez klienta biura rachunkowego pojazd nie jest pojazdem samochodowym w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, gdyż jego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Pojazdu tego nie dotyczą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament