Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór rozwiąże tylko Sejm

06 kwietnia 2016 | Kraj | Jędrzej Bielecki
Ufam deklaracjom, które słyszę – mówi Thorbjoern Jagland pytany o zapowiedzi szefa PiS dotyczące prac nad nową ustawą o Trybunale
autor zdjęcia: Yuri Kadobnov
źródło: AFP
Ufam deklaracjom, które słyszę – mówi Thorbjoern Jagland pytany o zapowiedzi szefa PiS dotyczące prac nad nową ustawą o Trybunale

Thorbjoern Jagland | Funkcje Trybunału Konstytucyjnego mogą przejąć sędziowie ze Strasburga – ostrzega sekretarz generalny Rady Europy.

Rz: Czy w Polsce zagrożona jest demokracja?

Thorbjoern Jagland: Nie, absolutnie tak tego nie widzę!

To co się stało?

Tu chodzi o niezrozumienie tego, czym jest zdobycie większości w parlamencie. W Europie ten, kto ma taką większość, nie uzyskuje prawa do zrobienia tego, co chce. Ale mówienie, że Polska weszła na drogę prowadzącą do autorytarnego państwa, byłoby grubą przesadą.

Skąd wziął się ten problem? Komisja Wenecka wskazuje przecież, że także poprzedni parlament z większością PO–PSL nadużył swoich uprawnień, mianując zbyt dużą liczbę sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

To jest problem, który nie ogranicza się do Polski. Odnajduję go w innych postkomunistycznych krajach Unii. Ci, którzy mają w danym momencie większość w parlamencie, chcą ją wykorzystać dla podporządkowania sobie innych instytucji państwa. A gdy przychodzi nowa większość, robi dokładnie to samo. Nie ma więc zgody, jak te fundamentalne dla państwa instytucje powinny rzeczywiście funkcjonować.

Byłoby znakomicie, gdyby trwający dziś w Polsce kryzys polityczny został wykorzystany, aby doprowadzić do konsensu w tej sprawie.

Ten kryzys ma rzeczywiście coś wspólnego z komunistyczną przeszłością? Przecież mur berliński padł prawie 30 lat temu!

W Norwegii, z której pochodzę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament