Piotrkowska stawia na OFF
Miejsce, które skupia projektantów, rzemieślników i artystów, pokazuje, jaki potencjał tkwi w starych murach.
W 1879 roku Franciszek Ramisch prowadził ręczną tkalnię wyrobów bawełnianych i zatrudniał ośmiu robotników. Dziesięć lat później fabryka miała już maszynę parową i 64 krosna mechaniczne, a robotników było siedemdziesięciu. W 1893 roku wybudowano przędzalnię, w późniejszych latach wzniesiono kolejne budynki. Fabryka wypełniła przestrzeń pomiędzy ulicami Piotrkowską i Mikołajewską (dzisiejsza Sienkiewicza) na szerokości trzech działek. W 1897 r. pracowało w niej 227 robotników, a w 1905 r. – 452, firma wykazywała wtedy 545 tys. rubli rocznego obrotu.
Tak wyglądały początki fabryki, w której dziś mieści się OFF Piotrkowska, miejsce skupiające przedstawicieli profesji kreatywnych – projektantów, architektów, rzemieślników. Do tego sklepy, przestrzenie wystawiennicze, sale prób. Całość uzupełniają kluby muzyczne, restauracje i klubokawiarnie. Celem przedsięwzięcia przy Piotrkowskiej 138/140 jest stworzenie alternatywy dla głównego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta