Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdyby Beatles był Polakiem

06 kwietnia 2016 | Rzecz o prawie | Aleksandra Sewerynik
autor zdjęcia: Andrzej Kwedo
źródło: Fotorzepa

Od pewnego czasu prasa informuje, że słynny Beatles Paul McCartney zwrócił się do U.S. Copyright Office o rejestrację wypowiedzenia („notice of termination") umów przeniesienia autorskich praw majątkowych do ponad 30 piosenek napisanych wspólnie z Johnem Lennonem. Obecnie prawa te ma jeden z gigantów branży muzycznej – Sony/ATV Music Publishing.

McCartney utracił kontrolę nad swoimi prawami na skutek zakupu przez ATV Music założonej przez Beatlesów firmy publishingowej Northern Songs. Był oczywiście bardzo niezadowolony z takiego obrotu spraw, tym bardziej że napisane wspólnie z Lennonem piosenki przynosiły ogromne zyski. Do tej pory nie miał on żadnych narzędzi, by odzyskać prawa do swojego dorobku. Niedługo jednak stanie się to możliwe.

Zgodnie z art. 203, 304(c) oraz 304(d) amerykańskiej ustawy o prawie autorskim, The Copyright Act, autor lub jego spadkobiercy mogą rozwiązać umowę przeniesienia praw autorskich lub umowę licencyjną poprzez wypowiedzenie nabywcy praw lub jego następcy prawnemu umowy oraz przekazanie kopii tego wypowiedzenia do U.S. Copyright Office w celu jego rejestracji. Wypowiedzenie badane jest tam jedynie pod względem spełnienia warunków formalnych wskazanych w ustawie. Zgodnie z tymi przepisami umowa może zostać rozwiązana dopiero po upływie 56 lat od dnia rejestracji albo pierwszej publikacji utworu i tylko jeżeli wypowiedzenie zostanie złożone nabywcy lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament