Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oprocentowanie między kontrahentami bez korzyści w CIT

06 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Paulina Bąk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego BDO
źródło: materiały prasowe
Paulina Bąk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego BDO

Odsetki od zaliczki przekazanej na poczet usług, które będą świadczone 
w przyszłości, nie są kosztem podatkowym.

Spółka jest polskim rezydentem dla celów CIT i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Świadczy usługi pośrednictwa finansowego, m.in. na rzecz zleceniodawcy (innej spółki) będącego jednocześnie jej akcjonariuszem, posiadającym więcej niż 25 proc. akcji w kapitale zakładowym.

Podatniczka podkreśliła, że zaangażowanie jej środków finansowych w świadczenie usług jest znaczne. W związku z tym zleceniodawca przekazuje jej zaliczki na poczet usług, które będą przez nią świadczone w kolejnych okresach rozliczeniowych. Zaliczki są oprocentowane. Firma zapytała, czy zapłacone przez nią odsetki od otrzymanych zaliczek na poczet usług, które będą wykonywane w przyszłości, będą dla niej kosztem podatkowym.

Sama uważała, że tak, bo wypłacane odsetki są związane z osiąganym w przyszłości przychodem podlegającym opodatkowaniu i nie są wyłączone z kosztów.

Przeciwnego zdania byli urzędnicy. Stwierdzili, że wydatek w postaci odsetek związany z otrzymywanymi zaliczkami na poczet usług, które będą świadczone w kolejnych okresach rozliczeniowych, ma charakter uboczny. Stanowi de facto wynagrodzenie dla zleceniodawcy za przekazanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament