Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stosować uproszczenia w wycenie wyrobów

06 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Magdalena Ciałkowska
źródło: Rzeczpospolita

Wycena produktów według cen sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu powinna mieć zastosowanie tylko do dóbr pomocniczo wytwarzanych na własne potrzeby jednostki.

Przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor), choć przewidują uproszczenia w wycenie wyrobów gotowych, nie są na tyle precyzyjne, aby na ich podstawie w prosty i dokładny sposób móc oszacować koszt wytworzenia. Zgodnie z art. 34 ust. 2 uor wyroby gotowe na dzień ich wytworzenia mogą zostać ujęte w księgach rachunkowych w cenach przyjętych do ewidencji, przy uwzględnieniu różnicy między nimi a cenami ich zakupu lub kosztem wytworzenia. Uproszczenie to polega na tym, że w ciągu roku wyroby są ewidencjonowane w cenach przyjętych w tym celu w jednostce. Są one ustalane np. na poziomie planowanego kosztu wytworzenia bądź ceny sprzedaży netto. Jednak na dzień bilansowy wartość wyrobów w cenach przyjętych do ewidencji doprowadza się do poziomu kosztów wytworzenia, które nie mogą być wyższe od cen sprzedaży netto. Stałe ceny ewidencyjne powinny być poddawane weryfikacji, istnieje bowiem ryzyko, że niedokładnie oddają one wartość wyrobów.

Kwalifikacja kosztów wytworzenia

Ustawa wskazuje wydatki, które należy zaliczyć do kosztów wytworzenia wyrobu, oraz te które zdecydowanie do nich się nie kwalifikują. Koszty wytworzenia wyrobu gotowego możemy podzielić na bezpośrednie i pośrednie.

1.

Do pierwszej kategorii zaliczamy m.in. wartość materiałów zużytych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament