Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak to liczył minister

06 kwietnia 2016 | Rzecz o prawie | Aleksander Tobolewski
źródło: materiały prasowe

System łupów partii zwycięskiej w USA skończył się około 1880 r. Polska natomiast wprowadziła go 
w 2015 r. To ile lat jesteśmy w tyle za demokracją amerykańską? – zastanawia się prawnik.

Mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o funkcje i jakość służby cywilnej w Polsce. Wielokrotnie podkreślałem, że oprócz przeważającej ilości jej pracowników, którzy z pełnym oddaniem i dobrze wypełniają swoje zadania, jest dużo osób, które nie mają do tego przygotowania (albo i motywacji). O dziwo, na niższych szczeblach jest znacznie lepiej niż na wyższych stanowiskach służby w urzędach centralnych. A może po prostu ich błędy są bardziej widoczne i mają dużo większy wpływ na życie Polaków? Powinni więc być to pracownicy z najwyższej półki – ale nie są. Roszady w pionie i w poziomie. A przecież członkowie korpusu służby cywilnej mieli być „grupą urzędniczą, która zapewnia ciągłość funkcjonowania administracji rządowej, niezależnie od zmian kolejnych ekip rządzących". Tylko kto da się na to nabrać?

Patrzę od dawna na działalność służby cywilnej i dochodzę do wniosku, że w Polsce po prostu nie ma wyboru i skład musi być taki, jaki jest – zgodnie z przysłowiem „tak krawiec kraje, jak materii staje". To jest właściwie jedyne wytłumaczenie dla rządów byłych i obecnego. Do grzechów zaniedbania,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament