Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartość firmy podlega amortyzacji

06 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Elżbieta Dobrzelecka
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Cena nabycia przedsiębiorstwa przewyższająca jego aktywa netto odzwierciedla nieujawnione w bilansie zasoby przejętego podmiotu, takie jak m.in. jego pozycja rynkowa, know-how i baza klientów.

Spółka kupiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Czy taka transakcja wymaga rozpoznania wartości firmy po stronie aktywów spółki? Jak ją ustalić? Jakie są zasady wyceny wartości firmy? – pyta czytelniczka.

W jednostkowym sprawozdaniu finansowym, w grupie wartości niematerialnych i prawnych, znajduje się pozycja „Wartość firmy". Jest to tzw. nabyta wartość firmy, którą rozpoznaje w bilansie spółka przejmująca inną spółkę. Wartość firmy powstanie przy rozliczeniu połączenia spółek metodą nabycia. Zagadnienie to uregulowane zostało w rozdziale 4a ustawy o rachunkowości (dalej: uor).

Wartość firmy występuje także w sprawozdaniach skonsolidowanych (rozdział 6 uor). W tym przypadku skonsolidowana wartość firmy powstaje przy przejmowaniu udziałów w jednostkach zależnych przez jednostkę dominującą i powstaniu grupy kapitałowej.

Ekonomiczna interpretacja nabytej wartości firmy sprowadza się do faktu, że kupujący firmę jest skłonny zapłacić za nią więcej, niż to wynika z wartości godziwej przejętych aktywów netto. Oznacza to, że cena nabycia przedsiębiorstwa przewyższa wartość godziwą jego aktywów pomniejszonych o zobowiązania. Wartościowo aktywa netto odpowiadają więc kapitałowi własnemu przejmowanej firmy. Wartość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10413

Wydanie: 10413

Spis treści
Zamów abonament