Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty działalności badawczo-rozwojowej ujmuje się w kolumnie 16 księgi

01 września 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorcy prowadzący badania przemysłowe mające na celu opracowanie nowych produktów, procesów i usług, którzy zamierzają z tego tytułu skorzystać z ulgi podatkowej, muszą wyodrębnić te wydatki w ewidencji.

Jestem przedsiębiorcą prowadzącym podatkową księgę przychodów i rozchodów metoda kasową. Zamierzam rozpocząć działalność badawczo-rozwojową (badania przemysłowe) i chciałbym skorzystać z odliczenia podatkowego z tego tytułu (o którym mowa w art. 26e ustawy o PIT). Wydatki na badania przemysłowe nie będą mi w jakiejkolwiek formie zwracane. Nie prowadzę działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. W której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów powinienem wpisywać koszty działalności badawczo-rozwojowej? – pyta czytelnik.

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy PIT osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) i opodatkowani na zasadach ogólnych (skala podatkowa – art. 27 ust. 1 ustawy o PIT) lub podatkiem liniowym (zob. art. 30c ustawy o PIT) mogą korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R). Umożliwia ona odliczanie od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na badania i rozwój. Są to tzw. koszty kwalifikowane (zob. art. 26e ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o PIT).

Więcej niż 100 proc.

Nie wchodząc w szczegóły, istota ulgi na działalność badawczo-rozwojową polega na tym, że wydatki na tzw. koszty kwalifikowane dwukrotnie wpływają na wysokość podstawy naliczenia PIT, tj.:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament