Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy dla handlu pełne wad i niejasności

01 września 2016 | Prawo | Paweł Rochowicz

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej może naruszać europejskie przepisy i jest wewnętrznie sprzeczna – twierdzą eksperci.

Wchodząca w czwartek 1 września w życie ustawa rodziła się w bólach. Po kolei upadały koncepcje przewidujące różne wersje opodatkowania handlu. Efekt końcowy daleki jest od ideału. Krytykują go nie tylko przedstawiciele największych sieci handlowych, które go zapłacą.

Zbyt podobny do VAT

Wiele zastrzeżeń do tej ustawy ma Konfederacja Lewiatan. W udostępnionej mediom analizie jej eksperci zwracają uwagę na nadmierne podobieństwo konstrukcji nowego podatku do VAT. Zwrócono uwagę, że takie podobieństwa dotyczą podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego i przedmiotu opodatkowania (czyli sprzedaży towarów).

„Tożsamość tak istotnych cech może prowadzić do uznania, iż podatek od sprzedaży jest formą podatku od towarów i usług, co nie jest zgodne z dyrektywą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament