Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wkład do spółki w pakiecie z ulgą składkową

01 września 2016 | Praca i ZUS | Anna Kamińska
Anna Kamińska, radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
Anna Kamińska, radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Osobowa spółka jawna, do której wkład na pokrycie udziałów w postaci swojego przedsiębiorstwa wniosła osoba fizyczna, zachowuje prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej tę osobę fizyczną, jeżeli nie ustalono zmiany okoliczności wpływających na wysokość składki.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 25 maja 2010 r. (I UK 8/10).

Andrzej B. prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe B. i zatrudniał pracowników, odprowadzając należne składki na ubezpieczenia społeczne. 31 sierpnia 2007 r. przedsiębiorstwo to zostało wniesione jako wkład niepieniężny do spółki jawnej. W ten sposób wszystkie składniki majątkowe dotychczasowego pracodawcy zostały przeniesione na spółkę jawną, a jego pracownicy zostali przejęci w trybie art. 231 kodeksu pracy. W wyniku następstwa prawnego, spółka jawna płaciła składki w wysokości ustalonej dla swojego poprzednika prawnego – 1,60 proc. i złożyła odpowiednie formularze za 2007 r.

ZUS podwyższył płatnikowi stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe o 50 proc. na okres od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r., uznając, że spółka w tym czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament